Şekerin Sağlığınıza Zarar Verdiği 10 neden

Şekerin Sağlığınıza Zarar Verdiği 10 neden tek tek açıkladık. Şeker sağlığınızın en büyük düşmanı. Detaylı bilgi için okuyunuz.

Şekerin Sağlığınıza Zarar Verdiği 10 neden
21 Şubat 2022 - 11:08 - Güncelleme: 22 Şubat 2022 - 13:20

Şekerin Sağlığınıza Verdiği zararlar:

 • Şeker, kan şekerinin yükselmesine ve düşmesine neden olur
 • Şeker obezite, diyabet ve kalp hastalığı riskini artırır
 • Şeker bağışıklık fonksiyonuna müdahale eder
 • Yüksek şekerli bir diyet genellikle krom eksikliğine neden olur
 • Şeker yaşlanmayı hızlandırır
 • Şeker diş çürümesine neden olur
 • Şeker, kalp hastalığına yol açabilen diş eti hastalığına neden olabilir
 • Şeker, çocuklarda davranış ve bilişi etkiler
 • Şeker stresi artırır
 • Şeker önemli besinlerin yerini alır

Şeker rahatsızlığı

1. Şeker, kan şekerinin yükselmesine ve düşmesine neden olur.

Kararsız kan şekeri genellikle ruh hali değişimlerine, yorgunluğa, baş ağrılarına ve daha fazla şekere duyulan isteklere yol açar. Aşerme, her yeni şeker darbesinin geçici olarak daha iyi hissetmenizi sağladığı, ancak birkaç saat sonra daha fazla istek ve açlığa neden olduğu bir bağımlılık döngüsüne zemin hazırlar. Öte yandan, şekerden kaçınanlar genellikle şekerli şeyler için çok az istek duyduklarını veya hiç hissetmediklerini ve duygusal olarak dengeli ve enerjik hissettiklerini bildirirler.

2. Şeker obezite, diyabet ve kalp hastalığı riskini artırır.

Büyük ölçekli araştırmalar, bir kişinin tükettiği şeker içeren gıdalar da dahil olmak üzere daha yüksek glisemik indeksli gıdalar (kan şekerini hızlı bir şekilde etkileyenler) ne kadar yüksekse, obez olma ve diyabet ve kalp hastalığı geliştirme riskinin o kadar yüksek olduğunu göstermiştir1. Gelişmekte olan araştırmalar ayrıca yüksek glisemik diyetler ile birçok farklı kanser türü arasında bağlantı olduğunu öne sürüyor2,3,4.

3. Şeker bağışıklık fonksiyonuna müdahale eder.

İnsan denekler üzerinde yapılan araştırmalar yetersizdir, ancak hayvan çalışmaları, şekerin bağışıklık tepkisini baskıladığını göstermiştir5. Kesin mekanizmaları anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır; ancak bakterilerin ve mayaların şekerle beslendiğini ve bu organizmaların vücuttaki dengesi bozulduğunda enfeksiyon ve hastalıkların daha olası olduğunu biliyoruz.

4. Yüksek şekerli bir diyet genellikle krom eksikliğine neden olur.

Bir tür yakalama-22. Çok fazla şeker ve diğer rafine karbonhidratlar tüketiyorsanız, muhtemelen eser mineral kromdan yeterince almıyorsunuzdur ve kromun ana işlevlerinden biri kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmaktır. Bilim adamları, Amerikalıların yüzde 90'ının yeterli krom almadığını tahmin ediyor. Krom, çeşitli hayvansal gıdalarda, deniz ürünlerinde ve bitkisel gıdalarda bulunur. Nişastaların ve diğer karbonhidratların rafine edilmesi, bu gıdaların krom kaynaklarını çalar.6

5. Şeker yaşlanmayı hızlandırır.

Hatta yaşlanmanın bu belirgin belirtisine bile katkıda bulunur: sarkan cilt. Tükettiğiniz şekerin bir kısmı, kan dolaşımınıza girdikten sonra, glikasyon adı verilen bir süreçte kendisini proteinlere bağlar. Bu yeni moleküler yapılar, cildinizden organlarınıza ve atardamarlarınıza kadar yaşlanan vücut dokularında bulunan elastikiyet kaybına katkıda bulunur7. Kanınızda ne kadar çok şeker dolaşırsa, bu hasar o kadar hızlı gerçekleşir.

6. Şeker diş çürümesine neden olur.

Şekerin hayatı tehdit eden diğer tüm etkileriyle birlikte, bazen yaptığı en temel hasarı unutuyoruz. Dişlerinizin üzerine oturduğunda diğer tüm gıda maddelerinden daha etkin bir şekilde çürük oluşturur8. Güçlü bir görsel hatırlatma için, Diş Perisi bir dahaki sefere eski koladaki diş deneyini deneyin - sonuçlar sizi kesinlikle şekerin inci beyazlarınız için iyi olmadığına ikna edecektir.

7. Şeker, kalp hastalığına yol açabilen diş eti hastalığına neden olabilir.

Artan kanıtlar, periodontal sorunlardan kaynaklananlar gibi kronik enfeksiyonların koroner arter hastalığının gelişiminde rol oynadığını göstermektedir9. En popüler teori, bağlantının vücudun enfeksiyona karşı inflamatuar yanıtından kaynaklanan yaygın etkilerle ilgili olmasıdır.

8. Şeker, çocuklarda davranış ve bilişi etkiler.

Milyonlarca ebeveyn tarafından doğrulanmış olmasına rağmen, çoğu araştırmacı şekerin çocukların davranışları üzerindeki etkisini gösteremedi. Araştırmayla ilgili olası bir sorun, çoğunun şekerle tatlandırılmış bir içeceğin etkilerini yapay bir tatlandırıcı içeren bir içecekle karşılaştırmasıdır10. Çocuklar hem gerçek şekere hem de şeker ikamelerine tepki verebilir ve bu nedenle davranışlarda hiçbir farklılık göstermeyebilir.
Peki ya çocukların öğrenme yeteneği? 1979 ve 1983 arasında, 803 New York City devlet okulu sakaroz (sofra şekeri) miktarını azalttı ve yapay renkleri, tatları ve iki koruyucuyu okul öğle ve kahvaltılarından çıkardı. Diyet politikası değişikliklerini, ulusal akademik sıralamada yüzde 15,7'lik bir artış izledi (daha önce, şimdiye kadar görülen en büyük gelişme yüzde 1,7 idi)11.

9. Şeker stresi artırır.

Stres altında olduğumuzda stres hormonu seviyelerimiz yükselir; bu kimyasallar, vücudu bir saldırıya veya kaçmaya hazırlamak için gönderilen, vücudun savaş ya da kaç acil durum ekibidir. Bu kimyasallar, kan şekeri düştüğünde de harekete geçer. Örneğin, bir kan şekeri artışından sonra (örneğin, bir parça doğum günü pastası yemekten), vücudun adrenalin, epinefrin ve kortizol gibi stres hormonlarını salmasına neden olan bir telafi edici dalış vardır. Bu hormonların yaptığı başlıca şeylerden biri, kan şekerini yükselterek vücuda hızlı bir enerji artışı sağlamaktır. Sorun şu ki, bu yardımcı hormonlar bizi endişeli, sinirli ve titrek hissettirebilir.

10. Şeker önemli besinlerin yerini alır.

USDA verilerine göre, en fazla şeker tüketen kişiler, özellikle A vitamini, C vitamini, folat, B-12 vitamini, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir olmak üzere temel besin maddelerinin en düşük alımlarına sahiptir. İronik olarak, en çok şeker tüketenler, bu besinlere en çok ihtiyaç duyan bireyler olan çocuklar ve gençlerdir12.
kesme şeker

Artık rafine şekerin vücudunuz ve zihniniz üzerindeki olumsuz etkilerini bildiğinize göre, seçtiğiniz yiyecekler konusunda daha dikkatli olmak isteyeceksiniz. Ve ilk adım, şekerin nerede saklandığı konusunda eğitim almaktır - ister inanın ister inanmayın, bir yiyeceğin şekerle dolu olması için o kadar tatlı olmasına bile gerek yoktur. Kolaylık ve paketlenmiş gıdalar söz konusu olduğunda, içerik etiketlerinin rehberiniz olmasına izin verin ve bir şeyin düşük karbonhidratlı veya "diyet" gıda olduğu için övünmesinin, şekersiz olduğu anlamına gelmediğini unutmayın. Atkins ürünleri asla ilave şeker içerir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum